Абітурієнти АПЕПС, обираючи спеціальність програміста, завжди цікавляться питанням: “якими ж навичками варто володіти?” Уміння писати чистий код, системне мислення, робота з системами контролю версій — ці та інші навички приносять користь незалежно від напрямку розробки та використовуваних технологій. Ми склали перелік найважливіших навичок, які має опанувати справжній професіонал.
Співробітник 2-ї категорії компанії ICL Services Ніна Бурмінська впевнена, що для роботи у сфері програмування майбутній спеціаліст має володіти великим арсеналом навичок та знань. Більшість знань отримують під час навчання в коледжі або університеті. Але згодом треба навчатись далі самостійно, залежно від обраного напрямку.
Програмісти, як основна група IT-фахівців, постійно знаходяться в пошуку нових технологій, розробляють ці технології. Будь-яке хвилинне запізнення в навчанні може призвести навіть до випадання з професії.
Основними навичками є такі:
Для удосконалення своїх soft-навичок можна використовувати внутрішні тренінги в компанії, книги з психології. Це допомагає подивитися на себе з боку, критично оцінити та виправити згідно зі знайденими порадами.
Перш за все необхідно знати алгоритми та структури даних — в цьому полягає відмінність справжнього програміста від кодера, здатного писати програму тільки за чужим планом.
Слід знати принципи роботи баз даних і бути знайомим з двома-трьома СУБД. І, звичайно, потрібно хоча б на середньому рівні вміти писати запити SQL. Окрема цінна навичка, яка може стати у нагоді при обробці великих баз даних.
Крім того, важливо володіти soft skills та здатністю працювати в команді, адже без цього неможливо налагодити робочий процес.
Здатність гнучко планувати свою роботу (в тому числі в рамках Agile, Scrum та інших методологій) стане лише перевагою в роботі. Не шкодуйте часу на планування, інакше виникне хаос в роботі. Це означає, що і завдання не будуть виконані, і час буде витрачено.
Для ведення завдань потрібно опанувати Asana, YouTrack, Trello, Favro або будь-який подібний трекер командних завдань. Не важливо, наскільки складний трекер, головне — дисципліна.
Аби стати дійсно професіональним фахівцем у сфері інженерії програмного забезпечення, слід мати гарний арсенал базових навичок, постійно вдосконалюватись.
Герасимик Іван, кафедра АПЕПС, ТЕФ.