Як побудувати успішну кар'єру на посаді Team Lead

Про посаду керівника проєктів мріє майже кожен ІТ-фахівець. Але новачки іноді навіть не мають уявлення про те, що це за професія, та які навички повинен мати спеціаліст. Ми детально пояснимо, що таке Team Lead, та як ним стати.

Базові відомості про посаду

Тімлід — це спеціаліст у сфері IT, який працює із власною командою над розробкою проєкту. При цьому керівник має стежити за кожним етапом створення продукту, мати високі навички та знання у галузі розробки системного коду. Відповідальність за готовий проєкт та відсутність багів також покладена на Team Lead.

За даними соціологічного опитування, середній вік керівників проєктів — 28. Досвід роботи в IT-індустрії — понад 6 років. Середній рівень заробітної плати складає понад 3000 доларів США.

Основні обов'язки

Керівник проєкту — це проміжна ланка між кваліфікованим розробником та Project Manager. У більшості випадків тімлід відповідає за своєчасне виконання етапів розробки продукту та перевіряє архітектуру програмного забезпечення.

У переліку основних посадових зобов'язань Team Lead значаться наступні:

Але, як показує практика, найголовнішим завданням тімліда є підтримання здорової, доброзичливої атмосфери у колективі. Тільки якщо всі члени команди будуть задоволеними, працюватимуть, як один механізм, можна сподіватися, що роботу над проєктом буде виконано вчасно.

Крім того, тімлід повинен мотивувати членів команди до кращої та самовідданої праці. Це робиться шляхом премій, заохочень та прямого просування по кар’єрних сходах.

Окрім адміністративних обов’язків, керівник проекту відповідає і за технічні аспекти. У його компетенції:

Звісно, якщо ПЗ буде недосконалим, не відповідатиме вимогам клієнта, або буде працювати зі збоями, усю відповідальність несе Team Lead. Тому ця робота вимагає повної віддачі та глибокого знання справи.

Розглянемо на прикладі типовий день тімліда:

Тож ми бачимо, що 70% часу тімлід витрачає на адміністрування проєкту і 30% безпосередньо на технічні аспекти.

Плюси та мінуси

Окрім отримання більшої заробітної платні, Senior-спеціалісти переходять на посаду керівників проєктів, аби отримати досвід управління. Робота розвиває комунікативні навички, підвищує рівень стресостійкості, дає досвід створення та управління великими проєктами. Останній пункт обов’язковий для тих, хто планує працювати закордоном у великих міжнародних IT-компаніях.

Крім того, посада тімліда дозволяє спеціалісту брати безпосередню участь у проєкті та втілювати свої власні ідеї. Якщо вони виявляться потрібними, це миттєво зобразиться на доходах компанії й рівні зарплати спеціаліста.

Серед головних недоліків посади — величезний рівень відповідальності. Навіть невелика помилка може перекреслити успішну кар’єру. Тімлід відповідає не тільки за себе, а ще й за кожного члена команди. Якщо хтось, щось, десь недобачить, це має виправити керівник проекту.

Також слід розуміти, що адміністративна робота передбачає багато стресових ситуацій. Тому треба розвивати спокійний, філософський погляд на життя. Інакше можна дуже легко зіпсувати здоров'я.

Керівник проекту не може зосередитись на вирішенні однієї задачі. Впродовж дня треба постійно перемикатися та встигати виконувати десятки різноманітних справ. Тож, слід готуватися ще й до того, що про нормований робочий день можна забути.

Як отримати посаду Team Lead

По-перше, слід зрозуміти, що тімлід — це ініціативна людина, лідер за покликом серця. Але спершу треба стати професіоналом своєї справи та довести керівництву, що на вас можна покластися у будь-якій ситуації.

По-друге, тімлід повинен мати авторитет серед колег. Якщо усі джуніори мідли консультуються у вас та довіряють вам свої проблеми, настав час замислитися над тим, щоб просити підвищення.

Аби вирішити конфлікт, зовсім не обов’язково мати адміністративні інструменти. Якщо ви можете навести порядок у колективі шляхом дружньої спокійної бесіди — це безумовний плюс. В іншому разі слід концентруватися на прокачуванні комунікативних навичок.

На думку багатьох тімлідів зі стажем, щоб стати керівником проєкту, потрібно проявляти ініціативу, добре знатися на архітектурі, вільно володіти англійською, глибоко розбиратися у системному коді та постійно займатися самоосвітою. Саме ці критерії згодом дозволять отримати бажану посаду.

Щодо подальшого зростання, тімлід має вибір між повноцінним архітектором і ПМом. Тому слід відразу ж після призначення вирішити, чим більше до вподоби займатися. Project Manager — сконцентрований лише на менеджменті та не торкається технічних аспектів. Архітектор, навпаки, повністю зосереджений на безпосередній роботі програмного забезпечення.

Завдяки веб-порталу LinkedIn, вдалося зібрати статистику, згідно з якою майже 47% тімлідів переходять працювати проєктними менеджерами й лише 19% йдуть у системні архітектори. Ті 34%, що залишилися, прагнуть й надалі працювати у якості керівників проєктів.

Більшість тімлідів відзначають: хоча ця посада є дуже престижною та високооплачуваною, для реальних фахівців — це далеко не межа. Працюючи на посаді керівника проєктів, айтішник має збагнути, як і в якому напрямку він хоче розвиватися. Після цього відкриваються нові кар’єрні вершини.

Драгуцан Андрій, кафедра АПЕПС, ТЕФ