ТОП10 мов програмування у 2019

Мови програмування створюються із завидною регулярністю. За даними Вікіпедії їх налічується 240 різновидів. Але цей список включає популярні, загальноприйняті коди. Для майбутнього фахівця не обов'язково вчити всі. Але знати, які найбільш затребувані мови програмування, потрібно.

Правильний вибір гарантує, що фахівець буде затребуваний і з легкістю знайде роботу. Розглянемо, які найбільш затребувані мови програмування в 2019 і розберемося, де вони застосовуються і в яких галузях використовуються.

Канонічний метод оцінки

Весь західний світ використовує індекс TIOBE, щоб визначити, яка з мов програмування найбільш популярна. Останній раз дані оновлювалися в квітні 2019:

Недолік цього методу для СНГ в тому, що вітчизняні розробники роблять продукти під конкретного споживача, тому орієнтовані на вирішення інших завдань. Розглядати представлені результати можна, як загальну інформацію. Але коли мова заходить про вибір професії, знадобитися більше конкретики і об'єктивних даних.

Статистика і факти

Будь-який комп'ютерний топ обов'язково включає JavaScript, це дійсно найбільш популярна мова програмування, яка повинна бути в арсеналі кожного, хто став фахівцем. На рахунок решти набору в мережі немає єдиної думки. Щоб дізнатися правду, були проаналізовані Work.ua і HeadHunter — 2 найбільших сайти для пошуку роботи і розміщення вакансій.
Метою вибірки було встановлення точної кількості вакансій, де ключовою вимогою є знання конкретного мови програмування. Результати такі:

Для тих, хто не дуже розбирається в темі, пояснимо, з першої десятки в вищих навчальних закладах вивчають «сі Шарп» і «пітон». Інші мови вивчаються самостійно. Щоб освоїти сучасне програмування, рекомендуємо записатися на спеціалізовані курси, наприклад http://apeps.kpi.ua/.

Статичні показники відображають загальну картину, але, щоб розуміти, які мови програмування будуть затребувані в недалекому майбутньому потрібно вивчити динамічну зміну у вимогах до претендентів. Для цього були виконані порівняння вакансій за 2018 і 2019 роки. Картина виглядає так:

Результати наочно показують, що в 2019-2020 величезним попитом будуть користуватися фахівці, які знають Kotlin.

Також було проведено дослідження, яка мова програмування найбільш затребувана у претендентів. Аналіз резюме показав наступні результати:

Що дозволяює зрозуміти ці дані? Наприклад, на 29 тис. пропозицій роботи для JavaScript розробників, припадає 69 тис. резюме. Іншими словами, на 1 місце 3 претенденти. Примітний тут інший факт, на 1500 пропозицій для Kotlin-розробників, резюме на стільки мало, що вони навіть не увійшли в видачу.

Щоб програміст міг без проблем отримати роботу, він повинен вибирати не тільки ту, що користується великим попитом, але і малоконкурентну мову програмування. Інакше отримати гарне місце в солідній конторі буде складно. Виходячи з цього принципу, пропонуємо ознайомитись з топ 10 мов програмування, які будуть мега затребувані найближчі 5 років.

1. JavaScript

В еру мобільних гаджетів неможливо обійтися без цього коду. JavaScript — найпопулярніший мова програмування, оскільки дозволяє не тільки створювати сайти і писати розширення для веб-платформ, але і активно застосовується для розробки додатків. Спеціаліст по JavaScript затребуваний як у веб-студій, так і в рамках фрілансу. Досить простий синтаксис робить код зручним для вивчення. Освоїти його не займе багато часу, тому JS — обов'язковий навик будь-якого сучасного програміста.

2. Swift

Жоден рейтинг топових мов програмування не обходиться без Swift. Код використовується для розробки нативних додатків під iOS. Він дуже затребуваний. Сучасні тенденції такі, що багато жителів СНГ, як американці і європейці, переходять на техніку від Apple. У зв'язку з цим перед розробниками стає непросте завдання перебудується і робити продукти для нового типу аудиторії. Нативні додатки працюють швидше, ніж кросплатформенних варіанти. Тому мова стає популярною, що і дозволило їй посісти друге місце.

3. Go

Хоча ця мова програмування з'явивлася в далекому 2009, справжню популярність вона почала набувати через 10 років, коли розробники зіткнулися з тим, що канонічні коди з'їдають занадто багато ресурсів. Особливість Go в тому, що вона заточена під багатоядерні процесори і дозволяє писати код в режимі мультизадачності. При цьому відбувається суттєва економія пам'яті, що позначається на швидкодії і швидкості відгуку. До того ж, додатки на Go менше вантажать слабке залізо, тому можуть працювати на застарілих моделях ПК.

4. PHP

Інтернет - найбільший і ефективний рекламний майданчик. Щоб нею скористатися, потрібен сайт, а для цього потрібні програміст зі знанням PHP. Мова користується величезною популярністю, оскільки сумісний з найбільш затребуваною CMS WordPress. Але з його допомогою можна створювати якісні сайти під будь-який движок. Для програмістів, орієнтованих на розробку веб-майданчиків, знання PHP обов'язково. Якщо цікавить розробка додатків, вивчення мови можна відкласти.

5. Python

П'яте місце суто за статистикою, за фактом Python незабаром якщо не витіснить, то складе конкуренцію JS. Головна перевага, крім простоти кодинга, наявність нейронних сітей і відповідних бібліотек. Завдяки цьому можна створювати самонавчающі програми. Це важливо для аналітиків, банкірів, подібні рішення використовують пошукові системи Google і Яндекс. Ще одна перевага — розвинене співтовариство розробників. У мережі є величезна кількість готових рішень і спеціалізованих форумів, де новачкам допоможуть розібратися у вирішенні складних завдань.

6. Java

Нативна мова Android. Цим все сказано, оскільки складно уявити, коли додатки для мобільних гаджетів перестануть бути актуальними. Простота коду, кроссплатформенность, принципи об'єктно-орієнтованого програмування роблять цю мову дуже затребуваною. За статистикою 90% десктопних бек-енд додатків розробляються з її допомогою. Скільки б не було конкурентів, Java-фахівці завжди будуть в ціні.

7. C#

Сі Шарп — це без перебільшення найпростіша і зрозуміла мова програмування високого рівня. Вона створювалася з метою з'єднати в собі все найкраще з інших кодів і у розробників це вийшло. За допомогою C# можна реалізувати будь-яке завдання, від створення невеликого обчислювального алгоритму, до написання повноцінної іграшки на Unity Game. Оскільки мова відносно стара, багато програмістів обходять її стороною, але це помилка. Сі Шарп поєднує в собі Python, Java і найближчих родичів С і С++. Підходить для розробки як десктопних, так і мобільних додатків. Тому C# обов'язкова до вивчення.

8. Kotlin

Нова, але стрімко розвивається, мова програмування. Сумісність з Google і Java, лаконічність синтаксису і можливість реалізувати будь-які завдання робить її популярною серед розробників мобільних додатків. При створенні Kotlin використовувалися побажання і напрацювання розробників. Тому незабаром мова може стати основною для андроїд додатків.

9. Rust

Мова розроблена Mozilla Foundation. Як і інші продукти компанії, вона заснована на принципі відкритого коду. Головна особливість в тому, що за допомогою операторів контролюються абсолютно всі дії. Це дозволяє забезпечити найвищий рівень безпеки. Rust цікава в першу чергу тим, хто займається розробкою власних IT продуктів. Вакансій хоча і не багато, зате можна знайти дійсно цікаві проекти.

10. Delphi

Бурхливий розвиток мобільних додатків на час загальмувало розробку десктопних продуктів. Але поступово інтерес до них повертається, а разом з цим зростає популярність Delphi. Незважаючи на те, що мова досить стара, імперативна і не найпростіша в освоєнні, вона дозволяє створювати безпомилковий код. Кожна команда має чітке, конкретне значення, а сам код жорстко структурований. Завдяки цьому вдається повністю виключити помилки і глюки. З негативного — додатки споживають багато ресурсів. Зате до їх роботі не буває претензій. З точки зору конкуренції — це найбільш цікавий варіант. Оскільки не всі програмісти володіють мовою на високому рівні.

Затребувані мови програмування, представлені в огляді, бажано вивчити всі. Це дозволить зробити значне резюме і покаже роботодавцю, що перед ним справжній самородок, який здатний працювати за кількома напрямками. В умовах стрімкої зміни кон'єктури IT ринку — це важливо. Починати рекомендуємо з Kotlin — для розробки мобільних додатків, C# — для загального профілю, PHP — для створення сайтів.

Герасимик Іван, студент кафедри АПЕПС, ТЕФ