Портрет сучасного IT-спеціаліста у цифрах

У 2019 році було проведено достатньо цікаве соціологічне опитування, в якому взяли участь понад 9000 респондентів. Мета проекту — створити типовий портрет українського айтішника. Варто зауважити, що це одне з наймасовіших опитувань на подібну тему.

Зважаючи на статистичні нормативи, можна стверджувати, що отримані результати є досить точними та правдивими. Тож перейдемо до вивчення цих даних.

Цікаві факти

Спеціалісти з 25 до 30 років працюють над розробкою проєктів та зайняті в нетехнічній сфері, наприклад, HR, PR, Sales. Айтішники від 35 років вже обіймають посади топменеджерів, системних адміністраторів та ПМів.

У порівнянні з минулими роками, трохи зросла кількість жінок, що працюють в IT. Понад 30% мають статус Junior, тайтл Senior — лише 12%. Такі результати є вдвічі меншими, ніж демонструють чоловіки. Частіше за все жінки починають будувати кар’єру у якості дизайнерів, розробників та тестувальників.

67% айтішників проживають у Києві, Львові, Харкові. За 2019 рік домінування столиці трохи зменшилося. Натомість число IT-спеціалістів у Львові зросло з 12% до 15%.

Взагалі, ці дані вказують на те, що професія айтішника з кожним роком стає більш популярною, не залежить від гендерних ознак та може забезпечити швидке зростання по кар'єрних сходах.

Специфікація роботи

53% опитуваних працює розробниками. Жінок серед них — усього 11%. Найбільше дівчат працює на посадах тестувальника та ПМ-а — по 38% відповідно.

Найменш конкурентні посади: сисадмін, бізнес-аналітик, дизайнер. Серед опитаних лише 3% займаються цією роботою. На сектор нетехнічних спеціалістів приходиться 6% респондентів. Ще 5% займаються іншою технічною роботою. 33%, що залишилися, це стажисти, молодші спеціалісти та офісні співробітники віком до 25 років.

Тож можна сказати, що сфера IT є досить цікавою галуззю для молодих людей, оскільки третина співробітників тільки закінчила освіту. З точки зору роботи, це дуже добре, адже не доведеться стикнутися з ситуацією, коли керівник зростав в інші часи та не розуміє сучасних тенденцій.

Професійний досвід

Опитування показало, що лише 1% співробітників старше 30 має менш як 1 рік трудового стажу в IT. Більшість спеціалістів починала будувати кар'єру у 21-25 років.

Середній стаж розробників та тестувальників — 3-5 років. Найбільш досвідчені працівники знаходяться в Києві. У топі рейтингу також спеціалісти зі Львова, Харкова, Дніпра. Як показало опитування, в цих містах понад 50% айтішників мають понад 2 роки досвіду.

Тайтл

Більше третини респондентів мають статус тайтл Junior. Лише у Києві частка молодших спеціалістів усього 22%. Також столиця — це єдине місце, де Senior-айтішників більше, ніж Junior.

Як часто змінюється місце роботи

Лише 10% респондентів ніколи не змінювали місце роботи та виросли в одній компанії із Junior в Senior. Респонденти відзначають, що більшість молодших спеціалістів або взагалі не змінювала місце праці, або робила це 2-3 рази. Middle-спеціалісти частіше змінюють роботодавців — до 4-5 разів. Основна причина полягає у відсутності професійного зростання.

Чому обрали ІТ

Причина вибору професії досить банальна — 70% пішли в айтішники за високими зарплатами. Причому цей показник що у жінок, що у чоловіків знаходиться на одному рівні.

На другому місці є можливість працювати в open-minded колективі. Серед чоловіків так вважають 20%, серед жінок — майже вдвічі більше, 39%. Важливими факторами респонденти також вважають можливість переїхати закордон та перспективи кар'єрного росту.
Дуже цікавими виявилися результати опитування Senior і Lead. Для них є важливим те, що після досягнення найвищого тайтлу кар'єра не зупиняється, є можливість подальшого зростання. Про це зазначає 51% опитаних.

Чи приносить праця задоволення

Серед розробників найбільш зацікавленими та задоволеними роботою є спеціалісти, які зайняті в ігровій індустрії. Топменеджери, аналітики та нетехнічні працівники також отримують задоволення від того, чим займаються. Цікавий факт, що зовсім незадоволених своєю професією менш як 1%.

Чи задоволені зарплатою

В цілому опитування показало, що більшість IT-фахівців цілком задоволена рівнем доходу. Найвищі показники у топменеджерів та бізнес-аналітиків. Спеціалісти середньої ланки також не скаржаться на зарплату. Лише 17% Junior не задоволені статками та вважають, що отримують значно менше, ніж працюють.

Юридичні зв'язки з роботодавцями

Більшість айтішників працюють як ФОП — 73%. Без соціального та правового захисту — 10%. Ще 10% оформлені повністю офіційно. Лише 5% працюють за «мінімалку», а решту отримують у конверті.

Опитування показало, що у порівнянні із минулими роками значно зросла кількість ФОПів та поменшало фрілансерів, які не мають ніяких гарантій отримати свій гонорар.

Місце роботи

80% усіх опитаних працюють в офісі та загалом задоволені таким станом справ. Вдома виконують роботу лише 10%.
У 2019 з'явилися також такі айтішники, що працюють «де доведеться». Це може бути кав'ярня, коворкінг-простір, лавка десь у парку або деінде. Опитування також виявило, що кожен 10-й респондент працює в аутсорсингу та кожен 8-й в продуктових компаніях.

Опенспейс чи окремий кабінет

Лише 30% айтішників мають власний кабінет або працюють з невеликою командою. У більшості випадків це стосується топменеджерів, нетехнічних спеціалістів та сисадмінів.

Розробники, тестувальники та інші технічні фахівці працюють в опенспейсах.

Чи задоволені робочим місцем

54% топменеджерів та тих, хто працює у власному кабінеті, є повністю задоволеними робочим місцем. Серед тих, хто працює в опенспейсі, таких 49%. Щодо повністю незадоволених — їх менш як 5%.

Графік роботи

При нормі 40 годин на тиждень, 9% Lead-спеціалістів працюють понад 60 годин. У Senior-айтішників таких лише 3%. Інші спеціалісти у більшості випадків працюють 40-50 годин на тиждень. Досить цікавим виявилося опитування тих, хто зайнятий у фрілансі. Більшість «найманців» трудяться усього 20-30 годин на тиждень.

Власні проекти

Топменеджери та нетехнічні спеціалісти не мають часу на сторонню роботу. 25% розробників середнього рівня працюють над власними проєктами для додаткового заробітку.

Якби не потрібно було заробляти гроші, що б робили

Загалом опитування показало, що 17% респондентів хотіли б зовсім зав'язати з IT та зайнятися чимось іншим. Більшість з них працюють Middle і Senior-розробниками. Інші опитані сказали, що залишились би на роботі, але працювали б трохи менше.

Освіта

Як показало опитування, жінки більш освічені — 87% мають диплом про вищу освіту. У чоловіків — 82%. Проте освіту за фахом “Програмування” отримали лише 41% дівчат проти 61% у хлопців.

Тільки 16% розробників мають непрофільну освіту, здебільшого — економічну. Серед тестувальників такий показник значно вищий — 39%.

По 34% респондентів володіють англійською на рівні Upper-intermediate та Intermediate. Лише 4% зовсім не мають навичок спілкування іноземними мовами. Найкраще володіють англійською топменеджери та проджект-менеджери. Найліпше іноземною мовою володіють айтішники зі Львову, рівень 52% — Upper або вище.

Більшість спеціалістів займаються самоосвітою. Для цього використовують відео з YouTube та спеціалізовану літературу. Не вистачає на це часу лише 12% респондентів. Здебільшого це стосується молодших спеціалістів.

Родина та дім

Айтішники присвячують багато часу роботі, тому лише 40% респондентів мають сім'ї. 29% опитаних вільні або взагалі не шукають відносин. Стосунки є лише у 31%, але здебільшого вони несерйозні. Опитування показало, що жінки частіше, ніж чоловіки знаходяться у стосунках.

Діти є лише у 25% респондентів та, як показало опитування, це питання не є пріоритетним для більшості спеціалістів. Котів заводять частіше, пухнастих улюбленців мають 26% респондентів, собак — 11%.

Власне житло має більшість топменеджерів. Серед Middle-спеціалістів — 33%, Junior — 22%. 77% опитаних без власного житла планують його купити.

Цікаво, що 25% айтішників мають власне авто, але все одно обирають громадський транспорт. Особливо це стосується тих, хто проживає у Києві. В середньому, мешканці столиці витрачають 60 хв на дорогу до роботи. В інших містах цей показник складає 20-30 хв.

Особисте

Більшість айтішників мріють про трудову еміграцію та постійно шукають варіанти, щоб виїхати закордон. Єдине місто в Україні, де кількість тих, хто нікуди не збирається виїжджати, домінує над заробітчанами — це Львів.

Цікаво, що 37% респондентів сприймають IT не лише як основну роботу, а і як хобі. Також до числа найулюбленіших способів проводити вільний час увійшли прогулянки, кіно та подорожі.

Лише 25% айтішників займаються спортом. Як правило, це спеціалісти вищої ланки або керівники проєктів. Менш за все охочі до спорту — сисадміни.

Понад 80% спеціалістів сплять всього 5-8 годин на добу. Більше можуть собі дозволити лише 13% опитаних. Здебільшого — це молоді спеціалісти не перевантажені проєктами.

Серед поганих професійних рис характеру понад 50% виділяють нецензурну лайку. Кожен третій айтішник вживає алкоголь, палить та страждає трудоголізмом. Більшість респондентів також відзначають, що ведуть нездоровий спосіб життя та недостатньо сплять і відпочивають.

Драгуцан Андрій, кафедра АПЕПС, ТЕФ