Перший робочий день: інструкція з виживання

Вихід на нову роботу — завжди стрес, особливо коли потрібно максимально швидко адаптуватися в колективі та розпочати виконання завдань. Як правило, це стосується сфери програмного забезпечення та розробки тих чи інших технологій. Дізнайтеся, на що звернути увагу, щоб не пошкодувати про вибір і опинитися «на своєму місці».

Крок перший: озирніться на новому робочому місці

Перший робочий день — аж ніяк не перший контакт з роботодавцем. Намагайтеся дізнатися про специфіку роботи, особливості графіку та правила корпоративної етики до першого виходу на роботу.

Отримавши більше інформації на старті, ви підвищуєте свої шанси легко адаптуватися. Компанія, зі свого боку, побачить вашу зацікавленість і буде спокійніше, розуміючи, що ви раптом не зникнете.

Крок другий: звертайте на все увагу

Головна тактика в перший день на новому місці — дивитися і слухати. Спочатку програмісту потрібно ознайомитися з посадовими інструкціями. У невеликому стартапі від них навряд чи можна очікувати 100% інформативності.

Швидше за все, там будуть обтічні формулювання з профстандартів, які не показують те, з чим доведеться працювати насправді. У великих компаній навпаки: інструкції описують все від «А» до «Я», але навіть вони не дають відповідей на всі питання.

Особливо це актуально в інженерії програмного забезпечення, де кожен співробітник повинен виконувати свої обов'язки, чітко дотримуючись інструкції.

Крок третій: не чекайте «повного занурення»

Швидше за все, перші дні, тижні, а то й місяці в новій компанії пройдуть в режимі навчання. Навряд чи вас відразу приймуть за повнофункціональну одиницю.

Якщо ви відчуваєте, що розібралися і хотіли б приступити до більш складних завдань, то ініціатива вітається. Правило одне: чим швидше орієнтуєшся на старті, тим менше помилок робиш потім.

Крок четвертий: будьте собою

Не намагайтеся всім сподобатися. Як правило, компанія зацікавлена в кандидаті не менше, ніж він — в новій роботі (особливо, якщо мова йде про рідкісних фахівців). Не варто починати роботу з чистого аркуша і підлаштовуватися під нові правила.

Саме досвід робить кандидата, тому навіть якщо ви звикли вирішувати завдання інакше, роботодавець може оцінити свіжий погляд. Головне, знати міру і не винаходити велосипед, де не потрібно.

Підіб'ємо підсумки

Компанія може приємно здивувати, навіть якщо це зовсім не Google з безліччю бонусів для співробітників. Якщо вам дискомфортно, краще вчасно обговорити це з керівництвом, прояснити ситуацію, а якщо до компромісів ніхто не готовий — попрощатися.

Раніше щиро дивувалися, коли начебто мотивовані й на перший погляд відповідні кандидати через пару днів розверталися і йшли. Тепер риторика змінюється: у кандидата стільки ж права вирішувати, чи залишатися в команді, скільки й у компаній — чи залишати кандидата після стажування. Коли новачки приходять з таким ставленням, то з меншим стресом вливаються в робочий процес.

Герасимик Іван, кафедра АПЕПС, ТЕФ