Наприкінці літа 2019 року було проведене незалежне опитування, в якому взяли участь понад 4000 айтішників. Основною метою було встановлення основних та найбільш ефективних каналів пошуку роботи. Якщо ви молодий спеціаліст або бажаєте знайти компанію з кращою оплатою праці, обов’язково дочитайте статтю до кінця.
Перша частина анкети традиційно містила стандартні запитання про фах, досвід та місце роботи. За отриманими даними, 86% респондентів працюють в IT-компаніях. 73% мають досвід роботи понад 2 роки. Майже 60% опитаних обіймають посаду програміста.
Найбільше число анкет (46%) з Києва. Також в п’ятірку найчисельніших за кількістю респондентів міст увійшли Львів, Харків, Дніпро та Одеса. Цікаво, що 0,5% опитаних працюють за межами України. Тож анкетування є достатньо повним та охоплює увесь IT-сектор. Тому отримані результати можна вважати правдивими.
Не будемо тягнути інтригу — 26% респондентів знайшли своє «місце під сонцем» завдяки протекції друзів, що рекомендували їх своєму начальству. На другому місці — ділова соціальна мережа LinkedIn. За її допомогою знайшли роботу 16% опитаних. Замикає трійку лідерів Джин із результатом 12%.
Щодо «класичних» способів, таких як сайти пошуку роботи, результати не вражають. За допомогою Work.ua працевлаштувалися лише 7% респондентів. Такі ж результати продемонстрував і портал Rаbota.ua.
Серед достатньо дієвих способів знайти роботу респонденти також відзначили профільні курси підготовки від компаній. Це допомогло 6% опитуваних. Також 6% отримали роботу після прямого направлення резюме до IT-фірм.
Цікаво, що 2% респондентів відзначили, що вони не шукали роботу, але з ними зв’язався найманий headhunter та запропонував пройти співбесіду по скайпу. Звісно, на таке запрошення може претендувати лише фахівець з великим досвідом та гарним портфоліо.
18% програмістів працевлаштовуються через LinkedIn, за допомогою Джин знаходять роботу 14% опитуваних. Цікавим виявився й той факт, що менеджери проєктів у більшості випадків знаходять місце за рекомендацією.
Найефективнішими каналами пошуку роботи для тестувальників виявилися прямі звернення із резюме до компаній та курси підготовки в IT-фірмах, зацікавлених в спеціалістах за даним фахом. Загалом, це допомогло 18% опитуваних знайти роботу.
На керівні посади влаштуватися складніше за все. 31% опитуваних отримав своє місце за рекомендацією, 7% через знайомого рекрутера. На LinkedIn та Джин знайшли роботу лише 10% опитуваних. Аналогічною є ситуація з іншими нетехнічними професіями.
Цікаво відзначити, що кожний 4-й дизайнер знаходить місце роботи за допомогою Work.ua та Rаbota.ua.
Кожне місто України має свої особливості у пошуку роботи. Наприклад, в Одесі 30% респондентів знайшли вакансію за допомогою друзів. Інші канали виявилися досить малоефективними. За допомогою знайомих рекрутерів роботу знайшли по 7% опитаних із Харкова та Львова, та 6% з Одеси.
Курси професійної підготовки виявилися найефективнішим каналом пошуку роботи у Дніпрі та Львові. За допомогою цього способу працевлаштувалися 12% респондентів. Що до LinkedIn — найбільше опитаних знайшли роботу за допомогою цього каналу у Львові (21%).
Курси професійної підготовки — це актуальний канал для тих, хто лише починає працювати в IT та має досвід менш як 1 рік. Сайти з пошуку вакансій Work.ua та Rаbota.ua виявилися ефективними для молодих спеціалістів із досвідом до 2 років.
Джин допомагає знайти роботу Middle-спеціалістам зі стажем до 5 років. Для Senior-фахівців найефективнішим виявився LinkedIn — за допомогою сервісу працевлаштувалося близько 20% респондентів.
Для профі зі стажем 10 та більше років пошук роботи вже не є проблемою. Понад 30% респондентів знаходять місце роботи за рекомендацією друзів.
Також слід зазначити: чим більшим є стаж працівника, тим частіше до нього звертаються рекрутери, які знаходять його самостійно.
Який канал пошуку є найбільш ефективним
57% респондентів рекомендують шукати роботу через LinkedIn. На другому місці з результатом 52% — пошук роботи через друзів та знайомих. Замикає трійку лідерів Джин із результатом 44%. Ще одним досить ефективним каналом з пошуку роботи 30% респондентів вважають розсилку резюме безпосередньо до компаній.
Сайти з пошуку роботи Rаbota.ua та Work.ua набрали лише 14% та 12%. Це свідчить про невисоку ефективність цих каналів. Але слід зазначити, що більшість опитаних має стаж роботи в IT понад 2 роки, тому претендує на високу зарплатню. Тим, хто лише починає свій шлях у професії, не слід нехтувати цими каналами.
Також слід зазначити, що програмісти, тестувальники та інші технічні фахівці вважають LinkedIn найефективнішим способом пошуку роботи. Ця платформа набрала 60% голосів.
Більша частина топменеджерів та представників нетехнічних професій проголосували за особисті зв’язки як найкращий спосіб знайти гарну роботу.
Результати загалом збігаються із даними, отриманими у ході опитування, проведеного у 2018 році. Тоді відповісти на аналогічні питання довелося рекрутерам. У більшості випадків вони шукають працівників за допомогою LinkedIn та Джин.
Більшість опитаних респондентів пильно слідкують за ринком праці, навіть якщо вже мають роботу. Вони спілкуються з рекрутерами на LinkedIn та переглядають свіжі вакансії й рівень зарплат.
Найактивнішими виявилися тестувальники. 85% респондентів повідомили, що постійно стежать за розсилками Джина та перевіряють нові вакансії у пошуку вищої зарплатні.
На другому місці із результатом 63% опинилися дизайнери. Вони надають перевагу перегляду вакансій на DOU та інших спеціалізованих сайтах. Якщо є цікава робота, дизайнери легко відмовляться від поточного роботодавця та перейдуть до того, хто більше платить.
Опитування показало, що більшість програмістів регулярно ходять на співбесіди. 16% респондентів роблять це, щоб бути у формі та не планують змінювати місце роботи. Ще 5% зазначили, що ходять на співбесіди до власних роботодавців, щоб отримати підвищення.
Найчастіше відвідують HR-менеджерів респонденти зі Львова. Понад 20% опитаних постійно спілкуються з рекрутерами. Для порівняння, у Києві цей показник складає всього 14%.
Підбиваючи підсумки, можна дійти висновку, що новачкам не складно знайти роботу, проте доведеться використовувати усі наявні канали пошуку. При цьому не варто сподіватися на високу зарплатню та гарні умови праці.
Для працівників зі стажем 3 та більше років умови пошуку дещо змінюються. Вони використовують Джин та LinkedIn, відгукуються на ті вакансії, що дійсно їх цікавлять. Для корифеїв зі стажем роботи у 10 років взагалі легко знайти роботу. В більшості випадків для цього достатньо мати напрацьовані зв’язки та друзів.
Герасимик Іван, кафедра АПЕПС, ТЕФ