Видатні особистості

Гліб Євгенович Лозино-Лозинський

Гліб Євгенович Лозино-Лозинський

Головний конструктор багаторазового орбітального корабля "Буран", Генеральний конструктор НВО «Молния»

Докладніше

Конструктор, що створив і реалізував у своєму житті унікальний проект., та його ім'я, прорвавши бар'єри таємності, стало широко відомо ще за життя.

З 1979 року по 1987 рік лабораторія "АПРОДОС", родитель кафедри АПЕПС, проводила великі наукові розробки разом з науково-виробничим об'єднанням "Молния" (м. Москва), що розробляло аерокосмічний проект "Буран", аналогічний американському проекту "Шаттл" і який був успішно завершений у 1988 р. у вигляді пускового експерименту.

Співробітники нашої кафедри неодноразово зустрічалися, розмовляли з конструктором, при виконанні робіт Державної програми запуску повітряно-космічного літака ”Буран”.

- Державна програма запуску повітряно-космічного літака ” Буран” виконувалась у напрямку розв’язання однієї з основних задач, а саме - досягнення таких аеродинамічних характеристик багаторазового повітряно-космічного корабля «Буран», які змогли б гарантувати безпечний політ на всіх етапах спуску з космосу: гіперзвуковому, надзвуковому і дозвуковому аж до зупинки на злітній смузі.

Було створено загальне та спеціалізоване математичне забезпечення, а також інтерфейс між спеціальним обладнанням і ЕОМ для трьох випробувальних стендів орбітального літака "Буран". Таке системне відпрацьовування за допомогою повнорозмірного стенду були проведені вперше у світовій і вітчизняній практиці.

Проводились розробки програмного забезпечення для пілотажностатичного та пілотажно-динамічного стендів устаткування БКК «Буран».

Під час виконання програми було створене загальне та спеціальне математичне забезпечення моделювання польоту, а також інтерфейс між спеціальними обладнанням та мережею ЕОМ для трьох випробувальних стендів орбітального літака “Буран”. Стенди імітували роботу у різних режимах польоту як окремих систем літака, так і всього комплексу, а також використовувались як тренажери для підготовки пілотів.

Шість викладачів кафедри АПЕПС – Сліпченко В.Г., Гагарін О.О.,Єлізаренко Г.М., Коваль О.В., Ясько О.А., Сенченко В.Р., - стали лауреатами Державної премії за участь в програмі запуску повітряно-космічного літака "Буран".

http://www.buran.ru/htm/mtkkmain.htm

http://www.buran.ru/htm/100years.htm

https://www.youtube.com/watch?v=RviiAEjmBhQ