IT-сфера в Україні є однією з найдинамічніших і перспективних. Досить давно цю галузь називають локомотивом, що постійно розвиває українську економіку. Проте так було не завжди.
Українська програмна інженерія почала активно розвиватись з аутсорсингу. Перші кроки, що задали вірний напрямок, відбулися в непрості для країни пострадянські часи.
Варто відзначити, що наприкінці 1990-х і початку 2000-х на вітчизняному ринку з'явилися перші аутсорсингові ІТ-компанії: ELEKS, SoftServe, Miratech та інші. Масштабні іноземні організації тільки починали співробітництво з українськими спеціалістами. Як правило, на аутсорс відводилися лише ті функції, що не потребували глибоких технічних експертиз.
Під час цього етапу специфіка традиційного аутсорсингу піддається численним трансформаціям і значно видозмінюється. Велика кількість іноземних компаній починає масово працювати з українськими спеціалістами з програмного забезпечення.
Разючі зміни відбулися через те, що корпорації розгледіли висококваліфікованих працівників. Вітчизняним програмістам почали довіряти виконання більш значущих і масштабних процесів. Серед яких розробка інноваційних технологій, що включають створення цілісних рішень.
Українці поступово виходять на глобальний ринок, де починають активно просувати та продавати власні ІТ-продукти. Вони зацікавлені не просто у створенні продукту, а й в активному його розвитку.
З'являється масштабний центр досліджень і розробки, де замовник і виконавець є однією компанією. Для програмістів основна перевага полягає в тому, що у них є доступ до всіх процесів створення продукту «від А до Я».
На цей час левову частину світового ринку ІТ-технологій займають спеціалісти США (36,8%), за ними — Китай (11,3%), закриває трійку лідерів Велика Британія (5,8%). Варто відзначити, що Україна стає привабливим місцем для розвитку ІТ-бізнесу серед країн з розвиненою економікою.
Інженерія програмного забезпечення держави сприяє активному розвитку технологічної індустрії. На регіональному рівні дрібні підприємці об’єднуються в ІТ-кластери. Таким чином вони самостійно створюють необхідні умови для професійного зростання, а також стараються підтримувати один одного.
Згідно з прогнозами експертів IT Ukraine Association, ІТ-галузь в Україні стабільно може активно зростати на 22–30% щороку, а загальна кількість фахівців збільшиться у два рази найближчі пару років.
Проте є й інший сценарій розвитку. Якщо не розвивати сферу ІТ-освіти, то Україну чекає «перегрітий» ринок. Також серйозною проблемою є виїзд чималої кількості по-справжньому кваліфікованих спеціалістів.
Також важливим є розвиток освіти, зокрема, неформальної. І, окрім, власне, реформування навчальних програм для ІТ-фахівців і створення нових можливостей для їхнього професійного зростання.
Герасимик Іван, кафедра АПЕПС, ТЕФ.